Sıkça Sorulan Sorular 

 

SATIŞ VE ÖDEME SÜRECİ

 

Ödeme seçeneklerimiz nelerdir?

Hem evsebu.com üzerinden hem de mağazalarımızdan banka kartları ve kredi kartları ile alışveriş yapabilirsiniz. Nakit ödeme ya da kredi kartı kullanmak isterseniz mağazalarımızdan ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizle ilgili fatura istemeyi unutmayın.

Kapıda Ödeme seçeneği var mı?

Kapıda ödeme, güvenli alışveriş standartlarına uygun bir ödeme şekli olmaması sebebiyle kapıda Ödeme gerçekleştiremiyoruz. Nakit Ödeme seçeneği yalnızca mağazalarımızda geçerlidir.

Aryada’da hangi kredi kartlarını kullanabilirim? Hangi kartlara taksit yapıyorsunuz?

Anlaşmalı tüm kredi kartları kullanılabilir

Kredi Kartımdaki puanları alışverişlerimde kullanabilir miyim?

Kart puanları evsebu.com’ da kullanılmamaktadır.

Havale/EFT ile ödeme yapabilir miyim?

Havale/EFT ile ödeme yapılabilir.

Ödemeyi farklı kartlarla ya da bir kısmı nakit bir kısmı kartla olacak şekilde yapabilir miyim?

evsebu.com üzerinden yapacağınız işlemleri sadece kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. Mağazalarımızda nakit ödeme veya yarısı kredi kartıyla olacak şekilde ödeme yapabilirsiniz

EvseBu.com’dan alışveriş yaparken güvende miyim?

Evsebu’da kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada, tarayıcınızın altında bir anahtar bulunur. Bu anahtar, tarayıcınız aracılığıyla gönderdiğiniz bilgilerin üçüncü şahıslara karşı korunacağının güvencesidir. Ayrıca Evsebu’dan yapacağınız tüm alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerlidir.

Kredi kartı güvenlik kontrolü gerekli mi?

Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için en önemli konulardan biri. Bu nedenle kredi kartıyla yaptığınız alışverişler sırasında bankanız sizden siparişinizin teyidini isteyebilir. Bu durumda bankanız, kayıtlı bilgilerinizden size ulaşır ve telefonda sipariş teyidi alır. Bu nedenle bankanızda kayıtlı bulunan kişisel bilgilerinizi güncel tutmanızı öneririz. Aksi halde güvenlik kontrolü sırasında telefon numaranıza ulaşılamazsa siparişiniz iptal edilebilir. Buna ek olarak Evsebu’ya üye olurken verdiğiniz telefon numarasının doğruluğundan emin olmalısınız. Çünkü siparişinizle ilgili her türlü bilgilendirme için e-posta adresiniz ve telefon numaranız kullanılır.

3D Secure nedir ve Evsebu nasıl işler?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, şifreyle kredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa için kullanılan uygulamasına “Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir. Evsebu’dan yapacağınız alışverişlerde, kredi kartınızın bağlı olduğu banka bu sistemi destekliyorsa 3D Secure ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenliğiniz için kredi kartı bilgilerinizin altında yer alan “3D Secure ile ödemek istiyorum” kutucuğunu işaretleyerek ödeme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz.

Kredi kartınızın 3D’ye tanımlı hale gelmesi için, bankada kayıtlı cep telefonu bilgilerinizin güncel olması gereklidir. 

Eğer kullandığınız ve bizimde anlaşmalı olduğumuz bankanın sistemi buna uygunsa kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde “3D Secure ile ödemek istiyorum” seçeneği sipariş onay sayfasında görünür.

3D Secure ile gerçekleştireceğiniz işlemlerde “Siparişi Onayla” sayfasının ortasında açılan ekran, bankanızın ekranıdır. 

Cep telefonunuza gönderilen kodu banka ekranındaki ilgili kutucuğa doğru olarak girdiğinizde siparişiniz onaylanır. 

Şifre bilgilerinizi banka ekranına girmenizin amacı, şifre güvenliğinizi sağlamaktır.

Kredi kartınızın 3D tanımını önceden yapmadıysanız, ilk işleminizde banka ekranlarında kaydınız gerçekleşir ve kartınız 3D işlemlerine hazır hale gelir.

“3D Secure ile ödemek istiyorum” kutucuğuna tıkladınız. Eğer hiçbir şifre sorulmadan işleminiz gerçekleşirse kredi kartınız henüz 3D uyumlu değil demektir.

Ancak bu durumda yapacağınız işlem de 3D özelliğine sahip olacaktır.

3D Secure ile onaylama işleminde ya da banka tanımlama ekranında sorun yaşıyorsanız, “Siparişi Onayla” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kartınız 3D tanımlıysa, çoğunlukla internet üzerinden yaptığınız alışveriş sonrasında ödeme işlemi detayınız bankanızda kayıtlı olan cep telefonu numaranıza kısa mesajla gönderilir.

Böylece kredi kartınızın bilginiz dışında kullanılması durumunda hemen bilgi sahibi olur ve olası bir mağduriyeti önlersiniz.

3D Secure ile gerçekleştirdiğiniz siparişlerde işleminizi şifrenizle onayladığınız için siparişiniz güvenlik sürecinde beklemez ve en kısa sürede hazırlanarak adresinize teslim edilir.

İade şartları nelerdir?

Evsebu’dan satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde Evsebu’ya başvurarak, iade koşulları dahilinde kargo bedeli ödemeden ücretsiz olarak iade edebilirsiniz. Eğer ürün iade koşullarını karşılamıyorsa ürün adresinize geri gönderilebilir. 
Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının yanı sıra, hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekir. 

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler şunlardır: 

Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünlerde iade kabul edilmez.

İadeler kesinlikle orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte olmalıdır.

Kendi kutusu veya ambalajı bozulmuş(Koli bandıyla bantlanmış, üzerine etiket yapıştırılmış,ıslanmış,yıpranmış gibi), durumda olan ürünler iade edilemez.

Demonte ürünlerde montaj yapıldıktan sonrası iade kabul edilmez. Bu durumla ilgili detaylı açıklamalar ürün sayfalarına eklenmiştir. 

Eğer size gelen üründe bir problem var ise montajını yapmayınız.

Kişisel ürünler ambalajı açıldığı takdirde iade edilemez. Yastık-yorgan gibi ürünler, kullanıldığı takdirde hijyenik olmayacağı için iade edilemez.

 

DEĞİŞİM VE İADE

Siparişimi nasıl iade ederim?

"Siparişlerim" sayfasına gelin;
iade etmek istediğiniz ürün/ürünlerin yer aldığı siparişinizin yanındaki "Sipariş Detayı" butonuna tıklayın. 

"Sipariş Detayı" sayfasında yer alan
"Siparişi İade Et" butonuna tıklayın


İade etmek istediğiniz ürün/ürünlerin yanındaki kutucukları işaretleyerek iade etme sebebinizi ve işlem talebinizi belirtin;
iade etme nedeninizi kısaca açıklayın. 

İşlem kaydınızın alındığını belirten sayfada yer alan Kargo iade Kodu'nu alın ve Anlaşmalı  Kargo'yu arayarak bildirin. İade etmek istediğiniz ürün/ürünler Kargo tarafından ücretsiz olarak alınacaktır.

Satın aldığım ürünü ne zamana kadar iade edebilirim?

Ürünü teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

İade ile sonuçlanan siparişte para iadesi yapıldığını nasıl öğrenebilirim?

İade durumunda 0212 672 6 872 numaralı Müşteri Hizmetleri numaramızdan para iadesi konusunda bilgilendirilirsiniz.

SİPARİŞ, TESLİMAT

Sipariş verdiğim ürün kırık/bozuk geldi. Ne yapmalıyım?

Ürününüz kırık/bozuk gelmesi durumunda [email protected] adresinde veya 0212 672 6 872 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımıza iade talebinde bulunabilirsiniz. Tercihinize göre bozuk/kırık parçanın temini, aynı ürünün tekrar gönderimi ya da ücret iadesi işlemi gerçekleştirilir. Teslimat sırasında ürünün kargo görevlisi eşliğinde kontrol edilmesi, herhangi bir hasar olması durumunda tutanak ile ürünün iade edilmesi gerekmektedir.

Sipariş iptal süresi doldu. Hala siparişimi iptal etme şansım var mı?

Sipariş iptal talebinizi mesai saatleri içerisinde 0212 672 6 872 numaralı Müşteri Hizmetlerine iletebilirsiniz. Ürününüz kargoya verilmediyse, onay sonrası sipariş iptali sağlanır. Ürünün kargoya verilmesi durumunda ise ürün çıkış noktasına iade edildiği takdirde 5 iş günü içinde ücret iadesi yapılır.

Hafta sonu siparişimi teslim alabilir miyim?

Ürün kargoya verildiği takdirde siparişinizi hafta sonu teslim almanız mümkün. Bu durum kargo şirketlerinin mesai saatlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Takip numaranız ile birlikte kargo şirketiyle iletişime geçmeniz, bu konuda en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Siparişim oluşmadı ama ödemesi alındı görünüyor. Ne yapmalıyım?

0212 672 6 872 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi aradığınız takdirde finans ekibimiz konuyla ilgilenecektir. Talebiniz doğrultusunda ücret iadesi yapılır.

Teslimat adresimi yanlış yazdım. Ne yapmalıyım?

Eğer gönderim gerçekleştirilmediyse [email protected] adresinden ya da 0212 672 6 872 Müşteri Hizmetleri numarasından bize ulaşarak adres değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Faturam bana nasıl gönderilecek?

Faturanız, siparişiniz sonrası kayıtlı E-posta adresinize e-fatura olarak gönderilecektir.

BİLGİ GÜNCELLEME

E -posta bülteninden ayrılmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Size gönderilen e-bültenin en alt kısmında yer alan 'mail listemizden ayrılmak için tıklayın' seçeneğinden veya üye girişi yaptıktan sonra profil kısımda yer alan “Hesabım” linkine tıklayarak ‘'E-bülten almak istiyorum’’ seçeneğini pasif hale getirerek E posta bülteninden ayrılabilirsiniz.

Profil bilgilerimi nasıl güncellerim?

Üyelik bilgilerinizde değişiklik yapabilmeniz için; sitemize üye girişi yaptıktan sonra sağ üst kısımda yer alan “Hesabım” linkine tıklayarak , Üyelik Bilgilerim sayfasından gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz

DİĞER HİZMETLER

Hediye paketi yapıyor musunuz?

Gün içinde çok fazla sayıda sipariş gönderildiğinden hediye paketleme ve herhangi bir pakete müdahele etme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Üye olmadan da alışveriş yapabilir miyim?

Üye olmadan alışveriş yapılmamaktadır. evsebu.com’a üye olarak hem alışverişinizi güvenle yapabilir hem de üyelere özel ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

Aryada’da özel üretim sipariş seçeneği var mı?

Özel üretim siparişleriniz için mağazalarımızla ve iç mimarlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

GARANTİ

Aldığım ürün hangi tarihten itibaren garanti kapsamına girer?

Garanti süresi sipariş faturasının kesildiği gün başlamakta olup en az 2 yıl sürmektedir.

Garanti kapsamında hangi durumlarda değişim yapılır?

Kusurlu mal, ürün deformasyonu durumunda koşulsuz garanti hizmeti ya da değişim hakkı sunulur. Üründen memnun kalmadığınız takdirde ise 14 gün içinde iade talebinde bulunabilirsiniz.

Garanti hangi koşullarda geçerlidir?

Kullanıcı hatası dışı durumların değerlendirilmesi sonucu garanti şartlarının size sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Garanti süreci nasıl işliyor?

[email protected] adresi üzerinden bizimle iletişime geçip garanti sürecini başlatabilirsiniz. Adresten ürün alımı ve sevki, duruma bağlı olarak lojistik veya kendi nakliyemiz aracılığıyla gerçekleşmektedir. 0212 672 6 872 numaralı Müşteri Hizmetlerinden süreç ile alakalı takip etme imkanınız mevcut. Değerlendirme sonucu parça temini, onarım, yeni ürün gönderme veya iade şeçenekleri sunulur.